Formalności pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby stawia przed jej rodziną wiele wyzwań. Nie tylko trzeba się zmierzyć z rozpaczą, ale również załatwić wiele niezbędnych formalności, które muszą być dopełnione, nim jeszcze dojdzie do pochówku. W tym trudnym czasie niezwykle cenną pomocą może być zakład pogrzebowy, który organizuje nie tylko kwestię samego pogrzebu, ale i pomoże poradzić sobie z wszystkimi kwestiami formalnymi oraz doradzi w razie potrzeby. Dlatego jeżeli tylko da się przewidzieć, że zgon bliskiej osoby niedługo nastąpi, dobrze jest mieć przy sobie kontakt do zakładu pogrzebowego.

kaplica pogrzebowa

Co należy załatwić?

Zanim zwłoki będą mogły być przywiezione do zakładu pogrzebowego, lekarz rodzinny musi wystawić kartę zgonu, więc to on musi być jako pierwszy wezwany do osoby zmarłej. Kolejnym krokiem może być zatelefonowanie do zakładu pogrzebowego. Jakich dokumentów będzie potrzebował zakład pogrzebowy? Przede wszystkim wspomnianej wcześniej karty zgonu, zaświadczenia z zakładu pracy osoby zmarłej, dowodu osobistego jej oraz jej małżonka. Zaświadczenie z zakładu pracy będzie niezbędne do odzyskania należnego świadczenia czyli zasiłku pogrzebowego. Tym również może zająć się na zlecenie klienta zakład pogrzebowy. W takiej formie z resztą nieraz są pokryte kredytowane usługi. Wiele zakładów jest w stanie czekać z pobraniem wynagrodzenia, aż klient, czyli osoba uprawniona do odbioru otrzyma zasiłek. Taką formę rozliczenia oferuje na przykład zakład pogrzebowy Nekropolis.

Zakład pogrzebowy jest w stanie załatwić także kwestie formalne związane z udziałem księdza lub mistrza ceremonii w pogrzebie. Dzięki temu rodzina osoby zmarłej nie musi się o nic martwić, a i tak wszystko zostanie dokonane zgodnie z ostatnią wolą zmarłego.

Po przywiezieniu zwłok do zakładu są one myte, balsamowane i przygotowywane do ułożenia w trumnie bądź spopielenia. Pracownicy pomogą także wybrać trumnę, zgodnie z założonym budżetem rodziny, jak również kwiaty czy inne niezbędne elementy. Rodzina nie musi nawet martwić się zakupem stroju dla zmarłego, ponieważ w zakładzie można wybrać jakiś komplet i dodać go do usługi.

pogrzeb

Dlaczego warto skorzystać z pomocy zakładu pogrzebowego?

Wiele zakładów pogrzebowych pomaga także w organizacji stypy, jeżeli życzy sobie tego rodzina zmarłego. Tak naprawdę profesjonalna firma może się zająć od A do Z świadczeniem usług związanych z pogrzebem. Jedną z takich firm jest zakład pogrzebowy Walczak. Zlecenie tego wykwalifikowanej placówce ma wiele zalet. Przede wszystkim sprawia, że rodzina zmarłego nie musi obawiać się, że jakikolwiek element formalny nie zostanie dopełniony. Wystarczy poprosić zakład, by wszystkiego dopilnował. Kolejna kwestia to o wiele stresu mniej w i tak trudnej sytuacji. Rozpacz niekiedy nie pozwala racjonalnie myśleć ani działać i dlatego pracownicy zakładów pogrzebowych, którzy pomogli już wielu osobom w tak trudnych chwilach doskonale wiedzą, że takie wsparcie, nie tylko emocjonalne, ale przede wszystkim praktyczne, jest niezbędne.

Firmy pogrzebowe niekiedy proponują także pomoc psychologiczną w postaci wykwalifikowanego terapeuty, z którym można porozmawiać, kiedy nie radzimy sobie z silnymi emocjami.