Oprawa pogrzebu

Niektóre zakłady pogrzebowe oferują klientom stworzenie wyjątkowej oprawy dla ceremonii. Nie jest to praktykowane powszechnie, gdyż niektóre rodziny wolą tradycyjny pogrzeb. Nietypowe dekoracje lub muzyka grająca podczas uroczystości bywają związane z ostatnią wolą zmarłego lub wynikają z jego upodobań, o których pamiętają bliscy.

Gdzie pytać o takie usługi pogrzebowe?

Nie każdy zakład pogrzebowy będzie mógł spełnić oczekiwania, więc pierwszym krokiem ułatwiającym szybką weryfikację (nie każdy ma chęć i czas dokładnie czytać oferty w sytuacji zgonu kogoś bliskiego) jest wykaz dostępnych usług. Najszybciej będzie sprawdzić to przez internet. Po znalezieniu czegoś ciekawego należy wykonać telefon i sprecyzować swoje potrzeby. Niekiedy możliwe jest skorzystanie z gotowych propozycji, innym razem będzie można je personalizować.

Ostatnie życzenia bywają przeróżne, ale te, które mogą zostać dość łatwo zrealizowane, to m.in. oprawa dźwiękowa, brak żałoby, konkretny rodzaj dekoracji, wystrzały czy też obecność służb mundurowych. Niektóre występują na tyle często, że bywają dostępne jako osobne usługi pogrzebowe. Wybierając taką usługę trzeba sprawdzić, czy jest ona dobrej jakości, czy uroczystość z poważnej nie stanie się kiczowata i zwyczajnie przykra dla członków rodziny. Temat jest trudny, dlatego w razie niemożliwości samodzielnego wyboru można poprosić o to dalszych krewnych, nie tak mocno związanych ze zmarłym. Mogą się oni zająć formalnościami, czyli „dogadaniem” szczegółów ceremonii z zakładem pogrzebowym.