Przewóz zmarłych – nieuchronny koniec

Śmierć to niełatwy temat. Trzeba zmierzyć się z żalem, bólem i cierpieniem, a dodatkowo zająć się kwestiami organizacyjnymi dotyczącymi ceremonii pogrzebowej oraz pochowania ciała bądź złożenia prochów. Kiedy śmierć osoby bliskiej nastąpi za granicami kraju, sprawa się komplikuje.

Godny pogrzeb

Śmierć za granicami kraju to konieczność spełnienia dodatkowych wymogów formalnych, aby sprowadzić ciało lub prochy do Polski. Najlepiej powierzyć wszystkie te kwestie profesjonalnej firmie świadczącej usługi pogrzebowe, która zajmie się transportem zwłok. Później można spokojnie zająć się ceremonią pogrzebową. Dziś nikogo nie dziwią już świeckie pogrzeby, gdzie przemawia mistrz ceremonii. Wiele osób jeszcze za swojego życia planuje swój pogrzeb i jego przebieg. Można wybrać ulubioną muzykę, która zostanie zagrana lub odtworzona, można poprosić o przeczytanie ukochanych utworów literackich… Możliwości jest mnóstwo. Dla części ludzi, szczególnie wierzących, ceremonia pogrzebowa nie musi być smutna, w końcu wierzą oni, że po śmierci trafia się do lepszego świata, gdzie nie ma już cierpienia ani bólu.

Spokój rodziny

Aby sprowadzić do Polski ciało lub prochy, trzeba załatwić sporo formalności. Dla wielu ludzi, szczególnie tych w starszym wieku, przeszkodą bywa bariera językowa. Nierzadko w grę będzie wchodzić podróż nie tylko drogą lądową, ale też morską lub lotniczą, co generuje kolejne utrudnienia i formalności. Czasem potrzebna będzie współpraca z konsulatem albo ambasadą, a także przejście odpraw granicznych, celnych i sanitarnych. Decyzje i zezwolenia to nieodłączna część sprowadzenia ciała lub prochów do Polski. Zazwyczaj po śmierci bliskiej osoby rodzina pragnie jak najszybciej sprowadzić zwłoki do Polski, jednak czasem trzeba poczekać na stosowne zgody. Przewóz zwłok i firmy tym się zajmujące potrafią przyspieszyć cały proces i sprawić, że nie generując dodatkowych utrudnień, cały proces przebiega sprawniej, dzięki czemu rodzina jest spokojniejsza.