Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej nam osoby jest momentem, którego każdy z nas wolałby uniknąć. Każdy z nas jednak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że śmierć jest nieodzownym elementem życia i nikogo nie omija.

Czy na śmierć bliskiej osoby można się przygotować?

Wszystko zależy od tego, w jakich okolicznościach odchodzi nasz krewny czy przyjaciel. Wydawać by się mogło, że nieco łatwiej pogodzić się ze śmiercią osoby, która przeżyła wiele szczęśliwych lat, niż z odejściem młodej osoby, której śmierć dla wielu wydaje się niesprawiedliwa. Nie stanowi to jednak żadnej reguły, bowiem każdy człowiek na swój szczególny sposób przeżywa ból związany utratą najbliższych. Jakkolwiek przykra jest dla nas konieczność pożegnania się z ukochaną osobą, naszym obowiązkiem jest, aby jej ostatnia podróż odbyła się w zgodzie z jej wolą i poszanowaniem zasad, którymi kierowała się za życia.

Ostatnie pożegnanie

Najpopularniejszą formą pochówku w Polsce jest pogrzeb wyznaniowy, któremu przewodzi osoba duchowna. Mieszkańcy Sochaczewa mają w swoim mieście zakład pogrzebowy, którego usługi pogrzebowe jednakowo uwzględniają potrzebę przeżywania ostatniego pożegnania, zarówno w duchu religijnym, jak i świeckim. W przypadku ceremonii niereligijnych, za poprowadzenie uroczystości pogrzebowych odpowiada Mistrz Ceremonii Pogrzebowej. Zarówno Mistrz Ceremonii Pogrzebowej, jak i duchowny kościoła katolickiego, prawosławnego czy protestanckiego, przewodzi całej ceremonii i wygłasza mowę pożegnalną, uwzględniając przy tym poglądy i uczucia religijne zmarłego oraz rodziny. Szczegółowe informacje na temat organizacji uroczystości pogrzebowych są dostępne pod adresem haron-rembiejewscy.pl

Uroczystość pogrzebowa jest doskonałą okazją to tego, aby wyrazić wdzięczność za życie zmarłych. Dla jednych pogrzeb jest ostatecznym pożegnaniem. Dla innych to tylko powiedzenie „do zobaczenia”. Jednak bez względu na to, w co wierzymy, pogrzeby naszych bliskich są doskonałą okazją do tego, aby oddać się refleksji na temat swojego własnego życia, które kiedyś także dobiegnie końca.