Wieńce i wiązanki pogrzebowe – wyraz pamięci o zmarłym

Florystyka pogrzebowa jest nieodłącznym elementem uroczystości ostatniego pożegnania. Odpowiednio przygotowane wieńce i wiązanki pogrzebowe wyrażają smutek i żal po zmarłym, a także są formą uczczenia jego pamięci.

Kwiaty towarzyszą człowiekowi w wielu ważnych wydarzeniach. Symboliczne wiązanki i wieńce pogrzebowe są również używane w trakcie ceremonii odbywającej się w Kościele oraz podczas pochówku na cmentarzu.

Uroczyste wieńce i wiązanki pogrzebowe

By uświetnić pogrzeb, przygotowuje się różne kompozycje florystyczne bazujące na kwiatach tradycyjnie kojarzonych z pochówkiem. Są to najczęściej chryzantemy, lilie, kalie, mieczyki, ale również goździki oraz klasyczne róże. Mogą być to także ulubione kwiaty zmarłej osoby.

Dominują stonowane kolory, głównie kwiaty białe, kremowe, czerwone oraz fioletowe. Kompozycje uzupełnia się także o szarfy z wyrazem ostatniego pożegnania.

Rodzaje kompozycji florystycznych na pogrzeb:
– wieńce pogrzebowe – kwiaty w formie wieńca przygotowanego na podstawie z gałązek, floretów florystycznych (gąbek), mogą być także umieszczone na specjalnych stojakach, przekazywane są przez bliską rodzinę, delegacje
– wiązanki pogrzebowe – bukiety kwiatów o różnych wielkościach i kształtach, zazwyczaj są skromniejsze niż wieńce, przekazywane przez dalszą rodzinę i znajomych

Gdzie zamówić kwiaty na pogrzeb?

Z wybranymi kompozycjami kwiatowymi można zapoznać się na stronie kwiaciarni Elusia z Warszawy, która specjalizuje się we florystyce pogrzebowej: www.kwiatyelusia.pl.

Obecnie eleganckie wiązanki i wieńce na pogrzeby można zamówić w praktycznie każdej kwiaciarni. Warto pamiętać o tym, by wieńce i wiązanki pogrzebowe zamawiać z wyprzedzeniem, aby pracownia florystyczna miała czas na przygotowanie odpowiedniej kompozycji. Wybrane z nich oferują także dostawę kwiatów bezpośrednio na uroczystość.

Koszt wykonania kompozycji florystycznych zależny jest od ich wielkości oraz liczby zastosowanych kwiatów. Mniejsze wiązanki to cena już od około 30-50 złotych, natomiast duże wieńce mogą kosztować nawet kilkaset złotych.