Jak zorganizować transport zwłok?

Transport zwłok jest niezbędny w przypadku, gdy zmarły nie znajduje się w miejscowości, w której będzie odbywać się pogrzeb. Ważne jest to, aby odbywał się on w optymalnych warunkach. Godny zaufania zakład pogrzebowy z Warszawy (np. https://heronpogrzeby.pl/) dysponuje specjalistycznymi karawanami, które są niezbędne podczas przewozu osoby zmarłej na długich trasach. Należy pamiętać, że konieczne jest zabezpieczenia ciała przez rozkładem biologicznym. Transport międzynarodowy może trwać nawet kilka dni, a utrzymanie wysokiego poziomu higieny jest absolutnym priorytetem.

Odbiór zwłok

Decydując się na usługi pogrzebowe świadczone przez doświadczonych fachowców można mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione w imieniu klienta. Jest to sporym udogodnieniem oraz odciążeniem. Ponadto w ten sposób można zaoszczędzić czas. Odbiór zwłok wymaga przedstawienia niezbędnej dokumentacji. Oczywiście, jeśli śmierć nastąpiła poza granicami kraju konieczne jest załatwienie wielu spraw urzędowych. Dopiero po otrzymaniu zgody odpowiedniej instytucji możliwe jest przewiezienie ciała do Polski.

przewóz zwłok

Warunki przewozu

Transport zwłok musi odbywać się w warunkach spełniających szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Przede wszystkim stosowana jest specjalna trumna do przewozu zmarłego. Ponadto wnętrze kabiny, gdzie znajduje się ciało musi być wyłożone materiałem łatwym w dezynfekcji oraz czyszczeniu. Część, w której znajduje się kierowca jest wyraźnie od niej oddzielona. Ponadto trumna podczas przejazdu musi zostać prawidłowo zamocowana, tak aby znajdowała się w stabilnym położeniu.

Umieszczenie ciała w chłodni

Po przewiezieniu zwłok do wskazanej miejscowości należy umieścić je w chłodni. Sporym plusem jest fakt, że wiele przedsiębiorstw pogrzebowych dysponuje własną chłodnią, co pozwala ograniczyć koszty. Oczywiście do dyspozycji mamy również np. chłodnie przyszpitalne, jednak trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami (jeden dzień to koszt kilkudziesięciu złotych). Właśnie dlatego dobrze jest zorganizować ceremonię pogrzebową tak szybko, jak to tylko możliwe.