Organizacja pogrzebu krok po kroku

Wiele osób stojących przed zadaniem organizacji pochówku bliskiej osoby, zastanawia się, na co zwrócić uwagę i od czego zacząć.

Ci ludzie bardzo często nie są w stanie wziąć na swoje barki załatwiania wszystkich formalności, dlatego powinni skupić się na znalezieniu zakładu pogrzebowego, który zrobi to za nich. Podczas wyboru firmy pogrzebowej trzeba zwrócić uwagę na to, jakie usługi pogrzebowe oferuje oraz czy personel posiada wszystkie cechy tak ważne w branży pogrzebowej: delikatność, szacunek i współczucie. W tak ciężkiej chwili zadbanie o organizację pochówku oraz należyte wypełnienie obowiązków formalno-prawnych może być zbyt ciężkie, dlatego powinien zająć się tym zakład pogrzebowy.

Rodzaj pochówku

Aktualnie, profesjonalny zakład pogrzebowy zajmie się organizacją zarówno pogrzebu religijnego, jak i świeckiego, w którego czasie pochówek będzie prowadził mistrz ceremonii. Pochówek może odbyć się poprzez grzebanie ciała w grobie, co jest najczęściej wybieraną opcją, jednakże na popularności w Polsce zyskuje kremacja, która jest dopuszczalna przez kościół katolicki. Jeżeli zdecydujemy się na kremację i pragniemy ceremonii religijnej, to ta musi odbyć się przed kremacją.

Prochy zmarłego mogą być pochowane zarówno w grobie, jak i w specjalnie wyznaczonych dla urn miejscach, jakimi są kolumbaria. Co ważne, zgodnie z prawem nie ma możliwości rozsypywania popiołów.

pogrzeb

Organizacja pogrzebu

Zakład pogrzebowy może zająć się organizacją całego pochówku, od jego początku do samego końca, załatwiając wszystkie kwestie. Korzystając z pomocy profesjonalnego zakładu pogrzebowego możemy liczyć między innymi na:

• Odbiór i transport – Po uzyskaniu aktu zgonu zakład zajmie się odebraniem zwłok oraz jego transportem do zakładu funeralnego
• Przygotowanie ciała – zakład zajmie się przygotowaniem zwłok do pogrzebu poprzez odpowiednie zabiegi kosmetyczne
• Formalności – dom pogrzebowy zajmuje się w imieniu rodziny wszelkimi kwestiami związanymi z ZUS, oraz pomoże uzyskać zasiłek pogrzebowy
• Organizacja – zakład przygotuje wszystkie formalności cmentarne, trumnę lub urnę oraz przetransportuje zwłoki karawanem na pogrzeb.

Profesjonalne zakłady pogrzebowe oferują również różnego rodzaju trumny oraz urny, galanterię, kwiaty, nekrologi itp.