Trumny i urny do kremacji

Jeszcze do niedawna poddawanie się kremacji było czymś w rodzaju tabu, ponieważ kościół nieprzychylnie patrzył na takie osoby. Wszystko zmieniło się niedawno odkąd kościół zezwolił na takie działania. W Polsce działa zaledwie 13 spopielarni. Najwięcej możemy ich znaleźć na Śląsku, a dokładnie w Rudzie Śląskiej oraz Bytomiu. Niestety część firm nie chce podawać statystyk, ponieważ traktują to jako cenną tajemnicę.

Statystyki

GUS także nie przeprowadza żadnych statystyk. Na szczęście pozostałe 7 działających zakładów prowadzi takie statystyki i dlatego też możemy się dowiedzieć, że co roku mamy więcej zwolenników tego sposobu pochówku. W niektórych zakładać wzrost był znaczy, ponieważ aż o 70 procent. W krajach wysoko rozwiniętych powoli odchodzi się od klasycznej formy chowania zmarłych i wybiera kremację. Jest to nie tylko mniej czasochłonne, ale zapobiega także rozmnażaniu się bakterii oraz wirusów. Dostawcy w swojej ofercie posiadają urny kremacyjne oraz trumny kremacyjne.

Dojazd do klienta

Pracownicy firmy oferują dojazd do klienta oraz posiadają zarówno kartonowe jak i metalowe trumny. Trumna kremacyjna przypomina klasyczną trumnę, jednak nie posiada zdobień ani elementów metalowych. Ma to oczywiście wpływ na cenę, która także jest zdecydowanie mniejsza niż w porównaniu z klasyczną trumną. Firma działa nieprzerwanie od 1994 roku i od tego czasu wyprodukowała setki tysięcy produktów.

Ceny

Cena trumny kremacyjnej waha się od 150 złotych do 600 złotych, a sam koszt przeprowadzenia kremacji wynosi również około 600 złotych. Długość spalania zwłok jest zależna od ciała i przebytych chorób, ale zazwyczaj trwa dwie godziny. Podejście kościoła do tematu kremacji jest dosyć neutralne, jednak duchowni potwierdzają, że tradycja spalania zwłok wywodzi się z czasów pogańskich. Nie zakazują jednak przeprowadzania kremacji.